Bir yılda gripten ölen insanların Corona...
---Sponsorlu Bağlantılar---

Bir yılda gripten ölen insanların Corona virüsünden ölen kişilerden daha çok

.

Bir yılda gripten ölen insanların Corona virüsünden ölen kişilerden daha çok

.

Bir yılda gripten ölen insanların Corona virüsünden ölen kişilerden daha çok
11 Mart 2020 - 13:31
---Sponsorlu Bağlantılar---

Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Tıp Fakültesi Dekanı ve Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İdris Şahin, virüslere karşı en iyi mücadelenin bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerektiğini ve el temizliğine ve insanlarla olan mesafe aralığına da dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 Virüslerin her zaman için hayatımızın ve bedenimizin içerisinde olduğunu söyleyen Prof. Dr. İdris Şahin, DNA ve RNA yapılarına sahip virüslerin olduğunu, DNA virüs çeşitlerinin insanların DNA’sı ile aynı yapıya sahip olduğu için, çekirdek zarını delip içimize kadar girebildiklerini söyledi. İnsan vücuduna yerleşen DNA kökenli virüslerin insanlar için tehlike arz etmediğini ifade eden Şahin, sorunun RNA kökenli virüslerde olduğunu, bu virüslerin çekirdek zarını delemedikleri için çok fazla üremeye geçerek, bağışıklığı düşük olan kişilerde rahatsızlıklara yol açtığını dile getirdi.

 Corana virüsünün de RNA kökenli bir virüs olduğunu katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Şahin, etkisinin beklenenden fazla olma nedenini de yeterince dikkat edilmediğine bağladığını ifade etti. RNA virüslerinin kolay kırılıp mutasyona uğradıkları için onlarla en iyi mücadelenin bağışıklık sisteminin güçlü tutulması olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İdris Şahin, el temizliğine ve insanlarla olan mesafe aralığına da dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

  “Bilgiden uzak duranlar korkularla yönetilir”

 Bir yılda gripten ölen insanların Corona virüsünden ölen kişilerden daha çok olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. İdris Şahin, akciğer sorunu yaşayan kişilerin sağlıklı insanlara oranla daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi. Bağışıklığı güçlü ve sağlıklı kişilerin Corona virüsünden etkilenmeyeceğini söyleyen Rektör Yardımcısı, insanların korkularını virüsler hakkında bilgi sahibi olmadıklarına bağlayarak, bilgiden uzak kalanların korkularla yönetileceğinin altını çizdi.

 Corona virüsü ile mücadele süresince insanların; el temizliğinin önemini, soğuk havalarda birbirlerine fazla yaklaşılmaması gerektiğini, farklı ülkelerdeki insanların birbirine anlayışla bakabildiğini öğrendiklerini dile getiren Şahin, bu süreçte insanlar empati kurarak birbirlerine çokta uzak olmadıklarını anladıklarını söyledi.

 Farkında olmadan Corana virüsünü atlatan çok fazla insan olduğunu dile getiren İdris Şahin, bu virüsün küçük büyük demeden herkese bulaştığını; ancak akciğer sorunu olan kişilerde etkili olduğunu ve akciğer sorunu olan bu kişilerin nasıl kirli havalarda dışarı çıkmıyorlarsa, salgın hastalıklar esnasında da evde kalarak virüslerden korunabileceklerini söyledi.


Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eğitimde Duraksama ve Aksama Riski Alınamaz
Eğitimde Duraksama ve Aksama Riski Alınamaz
LGS Sınav Yerleri Açıklandı!
LGS Sınav Yerleri Açıklandı!